Românii care doresc să-și construiască un gard nou trebuie să ia în considerare faptul că au nevoie de o autorizație de construcție. Altfel, aceștia riscă amenzi între 1.000 şi 100.000 de lei, potrivit Legii nr. 50/1991, notează antena3.ro
Excepție fac în acest caz gardurile mobile, adică gardul la care stâlpii, parii, țărușii sunt înfipți în pământ și se pot scoate și muta ușor. Pentru o astfel de construcție nu e nevoie de autorizație. La fel se întâmplă și în cazul în care se dorește renovarea unui gard.
Gardurile fixe însă au nevoie de autorizație de construcție.
Autorizația de construcție a unui gard este valabilă 12 luni și se obține de la primărie pe baza depunerii unui dosar cu acte.
În principiu, acest dosar trebuie să cuprindă o cerere tip și actele terenului.
Sursă foto: spatiulconstruit.ro
![[236x587px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/263x587pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)






![[270x300px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/270x300pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)



