imm 263×587

Un nou semnal de alarmă! Virusul încă ucide

Decizie majoră pentru acești pacienți COVID

Organizația Mondială a Sănătății a tras un nou semnal de alarmă în ceea ce privește numărul cazurilor Covid.

OMS se așteaptă la ”niveluri ridicate” de cazuri în această vară în Europa.

[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
Eurial 555 x222

„Pe măsură ce ţările din Europa au ridicat măsurile sociale care erau în vigoare, virusul va circula la niveluri ridicate în timpul verii”, a declarat Hans Kluge, director regional OMS pentru Europa.

„Virusul nu dispare doar pentru că ţările încetează să-l monitorizeze. El continuă să contamineze, continuă să se modifice şi încă ucide”, a subliniat el.

Aproape toate ţările europene prezintă un număr în creştere al cazurilor de infectare, Portugalia, Luxemburg, Franţa, Grecia, Cipru, Germania şi Austria având cea mai mare incidenţă.

Și în România numărul cazurilor a crescut considerabil în ultima săptămână. Mii de oameni s-au infectat, iar câteva sute sunt internaţi în spital, notează Antena 3.

OMS face apel la europeni să continue să se autoizoleze dacă au simptome respiratorii, să verifice dacă vaccinările lor sunt la zi şi să poarte mască în locurile aglomerate.

Foto descriptiv: Fanatik.ro

 

930×122 https://hevy.ro/
fngcimm BANNER_IULIE 555×222
570x90px https://hevy.ro/
263×587-2 Grota Rece