Astăzi, 21 iunie, Ministerul Sănătății a anunțat un nou caz de variola maimuței pe teritoriul României.
Este vorba de un bărbat de 37 de ani care se află în prezent izolat la domiciliu.
Acesta este cel de-al cincilea caz din țara noastră.
„Este vorba de un bărbat de 37 de ani. Simptomele au apărut pe data de 18 iunie iar infecția a fost confirmată astăzi în urma investigațiilor de laborator. Pacientul are o formă ușoară a bolii și este izolat la domiciliu”, a transmis, marți Ministerul Sănătății.
Instituția nu a precizat domiciliul pacientului. Până acum toți pacienții erau din București.
Reamintim că, primul caz de variola maimuței a fost înregistrat în România pe 13 iunie, la un pacient în vârstă de 26 de ani.
Foto descriptiv: zf.ro

![[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/930x122pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)








