Ministerul Sănătății a anunțat ieri, 29 iunie, două noi cazuri de variola maimuței pe teritoriul țării noastre.
Este vorba despre doi bărbați din Bucureşti, cu vârste de 25 de ani și 42 de ani.
Unul dintre bărbați este contact direct cu un alt pacient diagnosticat cu variola maimuței.
Pacienții au o stare bună și în acest moment se află în izolare, precizează ministerul.
Reamintim că, marți, 28 iunie, alte trei cazuri de variola maimuței au fost confirmate. Și în acest caz este vorba despre bărbați tineri, tot din București.
Până în acest moment, în România au fost diagnosticați cu variola maimuței 11 pacienți.
Foto descriptiv



![[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/570x90pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)





