930×122 CUMPANA 5

negocieri Uzina Dacia

Exclusiv. Negocieri de ultim moment la Uzina Dacia!

Astăzi, 24 noiembrie, a avut loc o nouă rundă de negocieri la Uzina Dacia.

Citiți și: „Pacea” de la Uzina Dacia, în suspans!

În ședința de negocieri din data de 24 noiembrie 2022, comisia de negociere din partea Sindicatului Autoturisme Dacia a propus menținerea tuturor drepturilor din actualul Contract Colectiv de Muncă și negocierea în principal a următoarelor puncte:

– Creșterea salarială;

Citiți și: Exclusiv. Uzina Dacia, pe un „butoi de pulbere”! Ofertă INACCEPTABILA!

– Prima pentru rezultatele anului 2022;

– Menținerea majorării tichetelor de masă la valoarea maximă acordată din ultima perioadă de 30 de lei;

– Primă pentru Ziua Constructorului de Mașini;

– Transformarea unui număr de contracte individuale de muncă din perioadă determinată în contracte individuale de muncă pe perioadă nedeterminată.

– Majorarea salariului minim;

– Acordarea unor zile de concediu suplimentare pentru anumite locuri de muncă din ADSA și introducerea în CCM a zilelor de concediu suplimentare ca urmare a modificărilor făcute la Codul Muncii;

– Majorarea valorii dispoziției de plată pentru bilete de odihnă și tratament.

În cadrul ședinței de astăzi, părțile au convenit actualizarea art. 4 alin. 4 astfel încât să reprezinte baza de negociere a CCM 2024.

Următoarea reuniune este anunțată marți, 29 noiembrie 2022.

Foto principal: arhivă ePitești.ro/descriptiv

555×222  MAIA

Comentarii

570 pe 90 Costache