Cu puțin timp în urmă, președintele Klaus Iohannis a anunțat că măsurile luate până acum nu mai sunt suficiente:
„Sunt necesare măsuri în plan național precum școlile să treacă toate în online. Angajații și din public și din privat să treacă la telemuncă peste tot unde este posibil.
Magazinele trebuie să fie închsie seara la ora 9:00 seara. Circulația pe timpul nopții trebuie restricționată. Petrecerile trebuie interzise. Târgurile și piețele trebuie închise. Portul măștii trebuie să devină obligatoriu peste tot în țară indiferent de locuri publice din interior sau din exterior”.
Declarațiile președintelui și cele ale premierului, AICI!











