263×587.jpg La COCOS

Adolescent condamnat după un gest odios făcut în propria familie

Argeș. La doar 25 de ani a ajuns în instanță după ce a condus beat mort

Adolescent condamnat după un gest odios făcut în propria familie

Un adolescent de 16 ani din Târgu Jiu a fost condamnat la trei ani și opt luni de detenție într-un centru educativ, după ce și-a ucis bunica.

930 x122 grota rece
https://hevy.ro/ 555x222px

Cazul, care a șocat întreaga comunitate, a ajuns în atenția opiniei publice prin violența extremă a faptelor și vârsta fragedă a autorului.

Potrivit anchetatorilor, tragedia s-a petrecut în locuința femeii, în urma unui conflict izbucnit între cei doi.

Băiatul și-ar fi agresat bunica, iar leziunile suferite de victimă au dus la decesul acesteia.

După incident, autoritățile au deschis imediat o anchetă pentru omor.

Decizia magistraților

Instanța a decis internarea minorului într-un centru educativ pentru o perioadă de trei ani și opt luni.

În cazul minorilor, legea prevede măsuri educative în locul pedepselor clasice cu închisoarea, însă gravitatea faptei a atras o sancțiune severă.

Vecinii și apropiații familiei spun că tragedia i-a lăsat fără cuvinte și că nimeni nu și-ar fi imaginat că o astfel de dramă se poate produce.

IMM 930×122
555*222 supernova

Ancheta a scos la iveală detalii tulburătoare despre conflictul care a dus la moartea femeii.

Adolescent condamnat după un gest odios făcut în propria familie

Sursa: observatornews.ro

Foto: descriptiv

New Profesional Consult 570×90
Eurial 263×587