
- Publicat de: Andreea Ioana Visa
- 23-01-2025, ora 17:19
- Știri, Știri
Autostradă uriașă începută acum 20 de ani intră din nou în lucru!
Autostradă uriașă începută acum 20 de ani intră din nou în lucru!
Citiți și: Un colos investește puternic în Autostrada și Drumul Expres!Un nou capitol începe pentru Autostrada Transilvaniei (A3), odată cu reluarea lucrărilor pe tronsonul Suplacu de Barcău – Chiribiș, care se întinde pe 26,35 km.
Acest segment, așteptat de peste două decenii, a fost inițial demarat de compania americană Bechtel, însă a rămas neterminat după rezilierea contractului în 2013.
Citiți și: Autostrada Pitești – Sibiu, RECORD incredibil în 2025După ani de stagnare, lucrările sunt acum în plină desfășurare sub coordonarea companiei Construcții Erbașu.
Termen de finalizare: 18 luni
Contractul, în valoare estimată de 884 de milioane de lei, prevede finalizarea lucrărilor în termen de 18 luni.
Pe lângă cei 26,35 km de autostradă, proiectul include un pod de 1,8 km, un nod rutier, o bretea de întoarcere și 19 structuri precum poduri, viaducte și pasaje.
Autostradă uriașă începută acum 20 de ani intră din nou în lucru!
Constructorul va realiza, de asemenea, o parcare de scurtă durată și un centru de întreținere și coordonare, scrie adevărul.ro.
Provocări tehnice
Lucrările presupun relocarea unor drumuri naționale, județene și comunale, dar și a utilităților din zona câmpului petrolier Suplacu de Barcău pe un sector de aproximativ 2 km.
Astfel, proiectul nu doar că va îmbunătăți conectivitatea rutieră, dar va aduce și beneficii logistice pentru dezvoltarea regională.
O investiție strategică
Acest tronson este considerat esențial pentru infrastructura României, fiind parte integrantă a Autostrăzii Transilvania, o arteră vitală ce leagă vestul țării de centrul și nord-estul Europei.
Beneficiarul proiectului este Ministerul Transporturilor, prin Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).
Reluarea lucrărilor după o pauză de peste 12 ani reprezintă un pas important spre modernizarea infrastructurii rutiere din România, oferind perspective reale pentru finalizarea unei autostrăzi mult așteptate.
Autostradă uriașă începută acum 20 de ani intră din nou în lucru!