Primăria Pitești are în plan pentru anul în curs construirea a încă trei centrale de cartier.
Cele trei centrale vor fi realizate în Nord, cartier care va deveni astfel independent din punct de vedere al energiei termice. În prezent Nordul este alimentat de centralele termice de cartier din Găvana. Prin realizarea celor trei noi centrale de cartier se vor reduce şi costurile de producţie şi de furnizare către utilizatori.
Amintim că spre finalul anului trecut Primăria a redus prețul gigacaloriei de la 245 la 200 de lei pentru piteștenii ale căror locuințe sunt racordate la sistemul centralizat de încălzire. Termo Calor Confort, societatea furnizoare de agent termic în Pitești, are acum circa 27.000 de abonați.







