263×587 grota rece

ADR SUD MUNTENIA, 20 DE ANI. EVENIMENT LA MUZEUL GOLEȘTI

ADR Sud Muntenia, 20 de ani. Eveniment la Muzeul Golești. Vineri, 21 septembrie 2018, de la ora 10, la Muzeul Viticulturii și Pomiculturii Golești, Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia va marca 20 de ani de activitate.

La eveniment sunt invitați să participe membrii Consiliului pentru Dezvoltare Regională de la înființare și până în prezent, partenerii și beneficiarii de fonduri, parlamentari din Regiunea Sud Muntenia și reprezentanți ai administrațiilor publice centrale, județene și locale.

Eurial 930 x 122 eurial
555*222 supernova

Înființată în 1999, la iniţiativa Consiliului pentru Dezvoltare Regională Sud-Muntenia, ADR Sud Muntenia are ca principal scop sprijinirea dezvoltării durabile a regiunii şi îmbunătățirea condiţiilor de trai ale locuitorilor din cele șapte județe din componență: Argeș, Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Ialomița, Teleorman și Prahova.

Alături de Agenție s-a aflat întotdeauna și Consiliul pentru Dezvoltare Regională (a cărui președinție aparține în prezent județului Argeș), care este organismul regional deliberativ, fără personalitate juridică, constituit şi funcționând pe principii parteneriale la nivelul Regiunii de Dezvoltare Sud Muntenia, în scopul coordonării activităţilor de elaborare şi monitorizare care decurg din politicile de dezvoltare regională.

În activitatea sa, ADR Sud Muntenia s-a implicat în implementarea a peste 1.600 de proiecte, care au fost derulate prin 13 programe de preaderare PHARE şi alte programe naţionale şi 2 programe postaderare POR şi POS CCE, proiecte care au reuşit să acopere întreaga gamă de activităţi din sectorul social şi din cel economic: infrastructura rutieră, urbană, turistică, patrimoniul cultural, dezvoltarea sectorului privat, proiecte de dezvoltare a resurselor umane şi, nu în ultimul rând, de dezvoltare a serviciilor sociale şi medicale.

Potrivit directorului ADR Sud Muntenia, Liviu Gabriel Mușat, din datele statistice aferente contractelor de finanțate semnate până în luna februarie a acestui an, în județul Argeș, în decursul celor 20 de ani de la înființarea Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia, prin intermediul și cu sprijinul Agenției, s-au finanțat 470 de proiecte, cu o valoare totală de 352 de milioane de euro. Finalizarea acestor proiecte a avut ca rezultate următoarele:

-2.599 de noi locuri de muncă

-9 clădiri construite

-96 de clădiri reabilitate/extinse/modernizate

930X122 MAIA
fngcimm BANNER_IULIE 555×222

-2 ambulatorii

-37 de școli/licee reabilitate/extinse/dotate

-30 de km de drumuri județene modernizate/reabilitate

-80 de km de drumuri orășenesti modernizate/reabilitate

-301 IMM-uri finanțate

-15.000 de echipamente/dotări

-176 de studii, strategii, soft-uri

[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
555×222  MAIA

-88 de unități mobile ISU

-13 minute (urban) lu 27 minite (rural) timpul de intervenție în situații de urgență

-4 clădiri istorice/monumente/lăcașe de cult renovate

-20.000 de turiști vizitatori ai acestora

-3.600 de persoane instruite în 79 de programe

-8.600 de elevi beneficiari de școli renovate/dotate/extinse

-100.000 de persoane beneficiare de servicii sociale

New Profesional Consult 930 x 122
Posada Curtea de Arges 555×222

-20 de hectare de spațiu verde.

570×90 MAIA
[236x587px]TârgDeJucării_epitesti