Șeful Inspectoratului de Poliție al Județului Argeș a fost avansat la gradul de chestor. Avansarea a avut loc îniante de termen, cu ocazia Zilei Naționale a României.

Decretul semnat de președintele Klaus Iohannis a fost publicat în Monitorul Oficial.
„În temeiul prevederilor art. 94 lit. b) și ale art. 100 din Constituția României, republicată, și ale Legii nr. 360/2002 privind Statutul polițistului, cu modificările și completările ulterioare, având în vedere propunerea ministrului afacerilor interne,Președintele României decretează: Domnului comisar-șef de poliție Badea Dumitru Marian i se acordă gradul profesional de chestor de poliție”.
Marian Badea este la conducerea IPJ Argeș din primăvara anului trecut.











