Cinematograf din Pitești, schimbare majoră. Primăria Pitești a adresat o cerere către Regia Autonomă de Distribuţie şi Exploatare a Filmelor România Film (RADEF) pentru o schimbare majoră: municipalitatea solicită să preia cinematograful „Sebastian Papaiani”. Anunțul îl face primarul Cornel Ionică. Amintim că cinematograful a fost închis, temporar și din cauze financiare potrivit Regiei. Detalii, AICI.
„Am făcut cerere la Regia de Film și la Ministerul Culturii. Suntem pregătiţi să preluăm cinematograful şi să îi asigurăm funcţionarea în continuare. Pe lângă filme, aici am putea organiza şi diverse spectacole culturale. Nu i-am schimba destinaţia, aşa cum nu i-am schimbat nici cinematografului „Bucureşti.”, spune primarul Piteștiului. Primăria așteaptă acum un răspuns.
„Sebastian Papaiani” a rămas singurul cinematograf de stat din Piteşti, aflat în administrarea RADEF.










