Reprezentanții din Sistemul Național de Sănătate din Anglia le cer britanicilor să urmeze o serie de noi măsuri anti-COVID pentru a combate ratele record de infecție în Marea Britanie.
Mai mult decât atât, aceștia acuză Guvernul că „a renunțat la orice interes pentru Covid”, numărul cazurilor fiind unul extrem de mare, scrie Antena 3.
Confederaţia NHS, care reprezintă organizaţii din sectorul sănătăţii, a avertizat că spitalele sunt pregătite să facă față unui „Paște brutal la fel de rău ca cel din iarna trecută”.
Săptămâna trecută, cazurile de COVID au atins cel mai mare nivel din februarie 2021, cu 20.331 de infecții.
De asemenea, Confederația a cerut „acțiuni de atenuare”, cum ar fi limitare întâlnirii dintre oameni în interior și purtarea măștilor în spațiile aglomerate, potrivit declarațiilor făcute pentru The Times.
Chiar săptămâna trecută Boris Johnson a recunoscut că „nu poate exclude” noi măsuri restrictive în Marea Britanie în viitor, conform The Daily Mail.
Foto descriptiv: Digi24



![[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/570x90pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)



![[270x300px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/270x300pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)