263×587-2 Grota Rece

UN MEDIC CONFIRMAT POZITIV A MURIT

Un medic din Constanța diagnosticat cu COVID-19 a murit. Ministerul Sănătății precizează că doctorul lucra la Spitalul Județean de Urgență Constanța, iar pe 6 aprilie 2020 și-a dat demisia.

„Bărbatul, în vârstă de 62 de ani, a fost medic cu specialitatea medicină internă până pe data de 6 aprilie 2020 în cadrul Spitalului Județean de Urgență Constanța, când a demisionat.

930X122 MAIA
Posada Curtea de Arges 555×222

Pe data de 7 aprilie a debutat simptomatologia COVID-19, iar pe data de 8 aprilie 2020 a fost internat în Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Constanța, acolo unde a și fost confirmat pozitiv în aceeași zi.

Pe 11 aprilie 2020, după ce starea de sănătate s-a agravat, a fost transferat la Institutul Național de Boli Infecțioase Matei Balș, unde a decedat pe data de 21 aprilie 2020”.

Este primul deces înregistrat în România al unui medic confirmat cu COVID-19. (Foto: descriptiv. Sursa: Shutterstock) 

570x90px https://hevy.ro/
imm 263×587