Argeș: Primar, aplaudat la scenă deschisă după un discurs tăios despre parlamentari
Declarațiile edilului din Suseni, Doru Radu, au stârnit un val uriaș de aplauze și aclamații din partea primarilor din Argeș.

Prezent la ședința Colegiului Prefectural, organizată de în această dimineață de prefectul județului Argeș, Ioana Făcăleață, în sala mare a Consiliului Județean, edilul Doru Radu a adus în discuție aspecte importante legate de activitatea parlamentarilor, declarațiile sale fiind apreciate de colegii săi din alte comune:

,,Vă puneți mari speranțe în parlamentari.
Ne punem degeaba!
Ca primar cu destulă experiență (…), cu toată lipsa de modestie zic cumva că am acumulat deca cunoștințe în administrație.
Vă felicit și eu, din toată inima, pentru această inițiativă, că începe un dialog, chiar dacă, de cele mai multe ori, și îmi asum ce spun, este un dialog al surzilor, dar este un dialog.
Lipsa de dialog arată unde s-a ajuns în societatea noastră (…)
Vizavi de dialog, în ultimii patru ani, de când nu se mai țin aceste Colegii Prefecturale, să știți că noi, colegii primari, am făcut dialog între noi, ne-am consultat pentru că, sincer, nu prea mai ai pe cine să mai întrebi.
Legile sunt din ce în ce mai proaste și mai greu de înțeles!
Argeș: Primar, aplaudat la scenă deschisă după un discurs tăios despre parlamentari
Nu se mai fac de către juriști, probabil se fac de psihologi, de filozofi sau alte profesori, nu de juriști (…)
Citim legile acuma, te plictisești pe la jumate, că-ți dă numai principii și, când ajungi la esența legii, nu mai înțelegi nimic (…)
Suntem în 2025!
Din 1991 nu reușim să terminîm titlurile pe legea 18! Este inadmisibil!
Să lași loc după un sfert de secol!
Este un adevărat calvar să scrii un titlu de proprietate. Nu-și asumă nimeni.
Nici OCPI (n.r. Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară), nici comisia de cont funciar de la județ și nici ANCPI (n.r. Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară).
D-aia zic, cadastrarea generală, vă spun sincer, că sunt implicat, ca și primar.
Va ieși un haos această cadastrare generală!
Pentru că nu înțelege nimeni și, de la pandemie încoace, nu înțelege nimeni că țara fără primari nu există!
Printre puținele instituții deschise în pandemie au fost primăriile.
Sincer, doamna prefect, nu mai avem pe cine să întrebăm!
Ăsta este parlament, la ce circ e acolo?
Și să vină aici, ce să spună?
Este atât de multă ipocrizie (…)!
Păi, la legea bugetului de acuma, care dintre partidele astea democratice îl acuză până la urmă pe domnul prim-ministru Ciolacu cel mai mult?
Da? Înțelegeți care partid, îi ziceți democratic, da?
La legea bugetului, cine sunt cei mai avantajați? (…)
Primarii acelui partid!
Argeș: Primar, aplaudat la scenă deschisă după un discurs tăios despre parlamentari
Păi e corect ca doamna Lasconi să primească o căruță de bani și, după aceea, să-i bage cuțitul în spinare domnului Ciolacu?„, întreabă, retoric, primarul.
Doru Radu mai adaugă:
,,Vizavi de buget, asta se întâmplă în fiecare an, domnul director Rareș este de toată isprava.
Când avem o problemă, să știți că ne ajută, dacă se poate, ne ducem marți și ne ajută ieri! (…)
Este limitat de ce se întâmplă la București!
Adică, degeaba s-a grăbit Parlamentul cu bugetul, l-a făcut, pe repede-înainte, în trei zile, încât mai sunt șase-șapte zile și noi nu avem trimestrializarea.
N-avem banii de la școli!

Știm, foarte bine, primarii, cum se face un buget (…)
Punem bani de la noi, din veniturile proprii, pentru că, neavând trimestrializare, trebuie să suporți, că nu poți să lași școala fără funcționare sau alte cheltuieli.
Banii nu-i vom mai recupera!
Dacă cineva vrea să ne desființeze comunele sărace, care suntem 90% din județul Argeș și cu alea din țară, să desființeze odată, să-și asume răspunderea!
Pentru că nu este în regulă ce se întâmplă!
Trebuie să punem 10%!
Să se uite cineva, de curiozitate, cât au explodat sumele pentru handicap.
Reprezintă 40% din buget, unde trebuie să punem 10%!
Păi, sincer, scuzați-mi termenul..
Nu te ia capul când îl vezi că orbul, de fapt, vede mai bine decât tine și tu trebuie să-i dai 10%?
Și mai vine cu nepotul de mână, nu mă pricep la mașini, BMW <<pi r pătrat>> care costă 5000 de lei impozit.
<<Știți, pe numele lui mama să înscriu BMW-ul>>, și atunci mai pierde bugetul local încă niște sume consistente.
N-are nimeni curajul să intre în acest domeniu! (…)
Se dau o căruță de bani, nu colaborează (…)
Vin în control numai cu amenda! Una, două, scoți catastiful! (…)
E o nebunie totală, legile sunt foarte proaste, nu vă puneți foarte mari speranțe în parlamentari!”, conchide edilul comunei Suseni.
Discursul primarului Doru Radu poate fi urmărit în video de mai jos, de la minutul 55:30:








![[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/930x122pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)







![[270x300px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/270x300pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)


