hevy 263x587px

Este prea devreme pentru a trata COVID-19 ca pe o gripă

OMS avertizează: Este prea devreme pentru a trata COVID-19 ca pe o gripă.

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a declarat marți că este prea devreme pentru a trata COVID-19 ca pe o gripă oarecare, deoarece varianta Omicron este foarte contagioasă.

Eurial 930 x 122 eurial
New Profesional Consult-555×222

Europa a înregistrat cifre record la infectări în prima săptămână a anului: peste 7 milioane de cazuri noi.

Un număr de 50 de țări din Europa și Asia Centrală au înregistrat cazuri de infectare cu varianta Omicron, a declarat directorul OMS pentru Europa, Hans Kluge.

În acest ritm, Institutul pentru măsurători şi evaluări în domeniul sănătăţii prevede că peste 50% din populaţia din regiune va fi infectată cu Omicron în următoarele 6-8 săptămâni”, a mai spus Kluge.

Mai multe detalii: AICI

Sursă: Mediafax

(Foto descriptiv)

[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
[236x587px]TârgDeJucării_epitesti