Colaborarea dintre autoritățile centrale și cele locale în domeniul fiscal se extinde, odată cu intrarea în vigoare a OUG 7/2026, care prevede că informațiile notarilor privind vânzările de case, terenuri și mașini realizate de persoane fizice vor fi transmise și autorităților locale.
Potrivit ordonanței, „organul fiscal central este obligat să transmită organelor fiscale locale informații privind sursele de venit ale persoanelor fizice, precum și informațiile transmise de către Uniunea Națională a Notarilor Publici cu privire la actele translative ale dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile și a mijloacelor de transport, în vederea valorificării din punct de vedere fiscal”.
Până acum, informațiile notarilor ajungeau exclusiv la Fisc, iar primăriile furnizau doar datele proprii despre bunurile persoanelor fizice. Noua prevedere permite autorităților locale să verifice încrucișat datele din mai multe surse și să identifice mai eficient bunurile impozabile, conform avocatnet.ro.
Românii vizați de o nouă regulă: ce vor avea voie să știe autoritățile locale
În conformitate cu Codul fiscal, „notarii publici au obligația să depună lunar, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare, declarații informative privind transferurile de proprietăți imobiliare (formular 208)”.
În paralel, Codul de procedură fiscală prevede că „organele fiscale locale sunt obligate să transmită lunar, până la data de 15 a lunii următoare, informații despre bunurile imobile și mijloacele de transport deținute de persoane fizice sau juridice organului fiscal central”.
Măsura vizează o mai bună coordonare între autoritățile fiscale centrale și locale și eficientizarea identificării bunurilor supuse impozitării, fără a modifica însă obligațiile notarilor sau procedurile fiscale existente.
Foto: Descriptiv












