imm 263×587

Bătaie de joc pentru salariați! Ce se întâmplă cu tichetele de masă

Începând de la 1 aprilie, valoarea tichetelor de masă ar urma să crească dacă va fi aprobat un proiect de Ordin comun al Ministerului de Finanţe și Ministerului Muncii.

Această așa zisă creștere este o adevărată bătaie de joc la adresa salariaților, deoarece este una nesemnificativă.

930×122 https://hevy.ro/
555*222 supernova

Mai exact, valoarea nominală maximă a tichetului de masă, pentru intervalul aprilie – septembrie 2022, va fi de 20,17 lei, o creștere de doar 8 bani faţă de perioada precedentă.

Conform proiectului, pentru semestrul I al anului 2022, începând cu luna aprilie 2022, valoarea nominală a unui tichet de masă, stabilită potrivit prevederilor art. 33 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 1045/2018 cu modificările ulterioare, nu poate depăşi cuantumul de 20,17 lei.

Menționăm faptul că și majorarea din luna octombrie a valorii bonurilor de masă a fost tot de opt bani, de la 20,01 lei la 20,09 lei, cât este în prezent.

Tichetele de masă oferite angajaților din România nu se mai acordă în format tipărit, ci pe card.

Pentru ca majorarea să fie admisă, proiectul pus în dezbatere trebuie să fie aprobat de Ministerul Finanţelor Publice şi Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale şi ulterior publicat în Monitorul Oficial.

Foto descriptiv: Romania TV

570×90 MAIA
263 x 587 eurial