Simona Brătulescu (ALDE), numită secretar de stat la Cancelaria lui Orban. Simona Brătulescu, președinta ALDE Argeș, a fost numită secretar de stat la Cancelaria prim-ministrului.
Decizia a fost semnată ieri de premierul PNL Ludovic Orban și publicată în Monitorul Oficial.
Ca urmare a acestei numiri, Simona Brătulescu va părăsi funcția de vicepreședinte al Consiliului Județean Argeș, funcție pe care o ocupă din perioada guvernării PSD-ALDE.
Brătulescu are la dispoziție 15 zile de la data publicării deciziei în Monitorul Oficial pentru a părăsi postul de vicepreședinte al CJ Argeș. Ulterior, va fi ales un nou vicepreședinte din rândul consilierilor județeni.
Amintim că ALDE, partidul lui Călin Popescu Tăriceanu, a votat pentru căderea Guvernului Dăncilă și pentru învestirea Guvernului Orban. Este motivul pentru care membri ai ALDE, ca și în cazul Simonei Brătulescu, primesc acum din partea liberalilor bucăți din „ciolanul” Puterii.





![[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/570x90pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)
![[236x587px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/263x587pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)




