Joi, în cadrul unei vizite la uzina Ford, vizită care a precedat-o pe cea de la Dacia, premierul Ludovic Orban a declarat că nu există o decizie cu privire la permiterea ieșirilor din localitate după 15 mai, așa cum anunțase anterior ministrul Marcel Vela, care avansase chiar și posibilitatea organizării unor picnicuri.
„Eu n-am o părere, eu vă comunic deciziile atunci când vor fi luate. Suntem într-o analiză. Există mai multe variante. Ceea ce a comunicat președintele este sigur (n.r. – menținerea unor restricții). Dacă vor apărea și alte motive temeinice de părăsire a localității, ele vor fi incluse. Când vom lua o decizie, vă vom anunța. Eu nu comentez ce spun colegii mei”, a declarat, joi, premierul.
Declarația premierului, la minutul 22:45 al înregistrării:
(Foto descriptiv: FB Guvernul României)











