263×587-2 Grota Rece

ADIO HANDBAL DE PRIMĂ LIGĂ!

HANDBAL

Pe 9 iulie vă informam că există oportunitatea ca Argeșul să aibă handbal de Liga Națională. După retragerea din campionat a echipei din Oradea, Federația Română de Handbal a adresat clubului HC Argeș invitația de a evolua în prima ligă odată cu sezonul 2014-2015. Chiar președintele FRH, Alexandru Dedu, a venit în Pitești pentru a prezenta oferta.

Ieri, 17 iulie, a expirat termenul până la care conducerea Consiliului Județean și a Handbal Club Argeș trebuiau să anunțe Federația în legătură cu decizia luată. Din păcate, autoritățile județene au hotărât că HC Argeș nu poate juca în Liga Națională. Motivul invocat? Nu sunt bani pentru acoperirea cheltuielilor pe care le implică participarea în prima ligă. Bugetul anual s-ar fi ridicat la circa 2.000.000 de lei. Cel mai probabil, președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, nu a reușit să găsească în aceste zile sponsori care, alături de CJ și primării ca cele din Mioveni și Topoloveni, să susțină acest buget. Pe cale de consecință, HC Argeș va evolua și sezonul următor tot în liga secundă.

930X122 MAIA
Posada Curtea de Arges 555×222

Pe același subiect puteți citi aici: http://epitesti.ro/stiri/sport/o-veste-excelenta-argesul-poate-avea-echipa-de-handbal-prima-liga/.

[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
263×587 MAIA