Un proiect de hotărâre a fost înaintat de către deputații partidelor PNL-PSD-UDMR și cei ai minorităților naționale, pentru modificarea regulamentului Camerei Deputaților.
Acest proiect propune să-i sancționeze pe demnitarii care sunt agresivi în timpul ședințelor din Parlament, care înjură, țipă, calomniază.
Astfel, toți deputații care devin agresivi fizic și verbal sau care desfășoară bannere vor fi sancționați cu până la 50% din indemnizație până la 6 luni, iar luările de cuvânt li se vor reduce la 10 secunde timp de 3 luni.
Principala modificare propusă este interzicerea transmiterii în direct sau înregistrare de către deputaţi sau alte persoane a şedinţelor de plen, de Birou Permanent, de comitet al liderilor sau de comisii.
Acest proiect propus vine după ce zilele trecute, ministrul Energiei, Virgil Popescu, a fost bruscat și jignit de către liderul AUR, George Simion, în timp ce acesta ținea un discurs în plenul Camerei Deputaților. Subiectul pe larg, AICI: Ministrul Energiei – bruscat de liderul AUR, Simion.
Ulterior, pe numele lui Simion s-a deschis și un dosar penal. Subiectul pe larg, AICI: S-a deschis dosar penal pentru Simion după scandalul de ieri, din Parlament.
Foto descriptiv: Digi24







