Iohannis a anunţat cine va fi prim-ministru.
În urmă cu puţin timp, preşedintele Klaus Iohannis a desemnat noul prim-ministru al României.
Acesta este Nicolae Ciucă, asupra căruia au convenit partidele din coaliţie: PNL, PSD, UDMR şi minorităţi.
„Îl desemnez pe domnul Nicolae Ciucă pentru a forma o echipă guvernamentală și pentru a se prezenta în fața Parlamentului”, a declarat preşedintele Iohannis.




![[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/570x90pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)





![[270x300px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/270x300pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)