Începe o nouă ediţie a simpozionului internaţional „Experimentul Piteşti”. În perioada 27-29 septembrie 2019 se va desfășura în Piteşti (la Centrul Multifuncţional, Muzeul Judeţean şi Memorialul „Închisoarea Piteşti”) cea de-a 19-a ediţie a simpozionului internaţional „Experimentul Piteşti – Reeducarea prin tortură”.
Evenimentul este dedicat memoriei deţinuţilor politici care au fost închiși în temuta pușcărie comunistă din Piteşti.
La simpozion vor participa foşti deţinuţi politici şi istorici din ţară şi din străinătate, inclusiv din Statele Unite ale Americii. Invitat special este Emil Constantinescu, fost președinte al României.
În afara simpozionului propriu-zis de comunicări ştiinţifice, în program este inclusă şi o vizită la fosta puşcărie comunistă Piteşti, acolo unde va avea loc şi o slujbă de pomenire a martirilor. Vizita se va desfășura astăzi, între orele 12:30 şi 13:30.








