Ministrul Muncii, Raluca Turcanu, a confirmat că subvenția la gigacalorie va fi eliminată. Consecințele vor fi devastatoare pentru milioane de români, în condițiile în care prețurile la gaze și la energie electrică au explodat.
Concret, subvenția la gigacalorie va fi eliminată de la începutul anului viitor, în plină iarnă.
În Pitești sunt branșate la sistemul centralizat de încălzire circa 21.000 de apartamente. În prezent, Consiliul Local subvenționează gigacaloria cu aproape 50% din tarif, ceea ce înseamnă că eliminarea subvenției va duce la creșteri importante ale sumelor de plătit pentru căldură și apă caldă.
(Foto: descriptiv)










